autor: Joanna Prokopiuk, Protan Elmark

Chcesz założyć hodowlę koni i zastanawiasz się, jak szybko i ekonomicznie stworzyć przestrzeń dla swoich zwierząt? Od czego rozpocząć działania, aby stadnina koni była biznesem przemyślanym i opłacalnym? Przygotowaliśmy mini poradnik, dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę w hodowlą koni.

Od czego zacząć?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, pomyśl o rzetelnie przygotowanym biznesplanie. Założenie własnej hodowli koni sportowych czy rekreacyjnych wymaga przede wszystkim obycia z tymi zwierzętami, a także wiedzy z zakresu pielęgnacji i odpowiednich warunków  bytowych. Duże znaczenie mają także kwestie logistyczne. 

 

Na początku określ, jakie masz możliwości budżetowe oraz czasowe. Musisz wiedzieć, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na stadninę. Warto rozpisać sobie punkty, które pomogą określić opłacalność takiej inwestycji. Pod uwagę weź trzy czynniki:

 

  • Budżet – Czy Twoje finanse pozwalają Ci na zakup koni? Jeśli tak, to ilu? Czy masz środki na wynajmem,wybudowanie lub dostosowanie obiektów dla zwierząt? Jaki będzie miesięczny koszt utrzymania stadniny? Ilu pracowników będziesz musiał zatrudnić?
  • Doświadczenie – Jakie konie chcesz hodować? Czy umiesz samodzielnie pracować z końmi? Czy potrzebujesz fachowca, który wesprze Cię w tym zakresie?
  • Przestrzeń – czy dysponujesz obiektami, które możesz zaadaptować na stajnie i inne budynki niezbędne do hodowli koni? Czy w pobliżu obiektów znajduje się pastwisko?

 

Dobrze sporządzony biznesplan powinien uwzględniać różne scenariusze. Specyfika hodowli koni wymaga cierpliwości. Inwestycja nie zwróci się od razu i czasem trzeba czekać na pierwsze zyski nawet kilka  lat. Biznesplan zawierający różne możliwości pozwoli w razie sytuacji kryzysowej wdrożyć plan B z wyprzedzeniem. 

Ile kosztuje stajnia dla koni?

 

Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem tworzącym przestrzeń dla koni jest adaptacja istniejącego już obiektu. Jeśli dysponujesz zabudową gospodarczą, warto dostosować ją do potrzeb koni. Np. obora czy hala garażowa może być przekształcona na stajnię. Niestety nie każdy ma takie możliwości. W takim wypadku trzeba pomyśleć o wynajmie obiektu lub wybudowaniu go od podstaw.

Budowa tradycyjnych obiektów to rozwiązanie bardzo kosztowne i czasochłonne. Zamiast tego możesz postawić na obiekty tymczasowe, które pod względem funkcjonalności niczym nie odbiegają od stałych budynków inwentarskich. 

Mogłoby się wydawać, że budowa stajni jest rozwiązaniem dużo droższym niż wynajem boksów w innej stajni. Nic bardziej mylnego. Namioty halowe są coraz częściej wykorzystywane właśnie w tym celu. Aby określić koszty hali pod stajnię określ:

  • rodzaj stajni (stanowiska, boksy, biegalnie, stajnie otwarte) dostosowany do wieku oraz rasy koni i wynikających z tego potrzeb zwierząt;
  • czy budowa stajni ma obejmować także dodatkowe obiekty, jak m.in.: magazyn na paszę, stodołę na słomę i siano, ujeżdżalnie,  boks na sprzęt jeździecki, myjkę itp.

 

Trzeba pamiętać, aby projekt stajni był dobrze przemyślany i uwzględniał wygodę użytkowania. Przykładowo pomieszczenie na słomę czy siano zlokalizowane blisko boksów ułatwi wymianę ściółki. W obrębie stajni powinny znaleźć się też padok i myjka. 

 

To, co również ma wpływ na cenę hali pod stajnię to jej wielkość, a także rodzaj poszycia ścian bocznych. Najlepszym rodzajem jest płyta warstwowa, która posiada dodatkową izolację. Dzięki takiemu rozwiązaniu hala może być użytkowana przez cały rok, a warunki panujące wewnątrz są identyczne, jak te panujące w tradycyjnych stajniach.

 

Legalizacja hali pod stajnię dla koni

Przepisy prawne jasno określają, kiedy do budowy hali potrzebne jest tylko zgłoszenia, a kiedy pozwolenie na budowę hali pod stajnię. To ostatnie wiąże się z wydłużonym czasem pozyskania decyzji i dodatkowymi kosztami.

 

Gdy planujemy wykorzystywać halę do 180 dni, przez krótki sezon trwający nie dłużej niż 6 miesięcy, wtedy wystarczy zgłosić jej budowę w  najbliższym Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Po upływie tych 180 dni jesteśmy jednak zobowiązani taką halę zdemontować, aby móc ponownie jej użyć w następnym sezonie, w oparciu o kolejne zgłoszenie. Jednak, gdy potrzebujemy stajni całorocznej, którą będziemy wykorzystywać powyżej 180 dni, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na jej budowę. Wniosek można złożyć w trakcie tymczasowego użytkowania obiektu.

 

Dostarczając wniosek do urzędu przed upływem 180 dni, nie ma konieczności demontowania hali do momentu otrzymania decyzji, nawet jeśli minął przepisowy termin. Należy jednak pamiętać, aby złożyć dodatkową dokumentację (także projektową), niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę oraz ponieść ewentualne koszty związane z przystosowaniem takiego obiektu do dłuższego użytkowania. 

Czy inwestycja w hodowlę koni się opłaca?

 

Opłacalność hodowli koni zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zastanów się w jakim celu zakładasz stadninę? Czy mają to być konie hodowane w ramach agroturystyki, czy konie sportowe, a może do hipoterapii? Niezależnie od charakteru biznesu potrzebny będzie duży wkład finansowy. W przypadku, gdy zdecydujesz się na stajnię wykonaną z hali namiotowej nie ponosisz wielkiego ryzyka. Obiekty namiotowe charakteryzują się dużą mobilnością. Na początek możesz postawić mniejszą halę i wraz z rozwojem stadniny rozbudowywać ją o kolejne moduły w trakcie użytkowania. To pozwoli Ci dostosować obiekt do bieżących potrzeb. Stajnie wykonane pod halami namiotowymi można także w dowolnym momencie zdemontować i przenieść w inne miejsce. 

 

Pamiętaj jednak, że konie to nie tylko materiał na biznes, ale przede wszystkim pasja. Prowadząc własną stadninę powinniśmy przede wszystkim kierować się miłością do tych zwierząt. 

 

Jak uzyskać dofinansowanie na hodowlę koni?

Planując założenie hodowli jakichkolwiek zwierząt, sprawdź, jakie dodatkowe środki finansowe możesz uzyskać. Taki zastrzyk pieniędzy umożliwi dynamiczny start działalności. Regulaminy programów, w ramach których przyznawane są dotacje do hodowli zwierząt dynamicznie się zmieniają, dlatego planując założenie stadniny koni, warto je śledzić, by być na bieżąco i móc spełnić warunki dofinansowania.

Stajnia Ostrówiec – hala namiotowa od Protan Elmark

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here