Żywienie koni nerwowych

Hodowla koni nie należy do zadań łatwych. Te zwierzęta są na tyle skomplikowane, że nie lada wyzwanie stanowi zapewnienie im optymalnych warunków wzrostu i rozwoju. Należy zachować balans – zarówno stosując zrównoważoną dietę, jak i dbając o odpowiednią aktywność fizyczną oraz ruch na świeżym powietrzu. W przeciwnym wypadku zbyt długie przebywanie w stajni, może prowadzić do narowów – nienaturalnych, powtarzających się zachowań takich jak łykanie, tkanie czy krążenie po boksie, które w dłuższej perspektywie prowadzą do zmiany temperamentu i psychiki konia.

Poza odpowiednią dawką ruchu i zapewnieniem zwierzęciu poczucia bezpieczeństwa, bardzo ważna jest zbilansowana dieta, która pomoże nie tylko w łagodzeniu nadpobudliwości, ale również będzie zapobiegać jej powstaniu w przypadku koni, które jeszcze na nerwowość nie cierpią.

Jak dieta może wpłynąć na wyciszenie konia nerwowego? Niektóre elementy diety, mają właściwości wyciszające, inne mogą być dla zwierzęcia pobudzające. Kluczem do sukcesu w żywieniu koni nerwowych jest odpowiedni dobór mieszanek paszowych i eliminacja niektórych składników diety, na rzecz innych, które powinny je zastąpić. Zazwyczaj rezygnuje się z komponentów skrobiowych i wysokocukrowych na rzecz włókna.

Na co zwrócić uwagę  w żywieniu konia nerwowego?

  1. Owies jest bardzo popularną paszą treściwą dla koni. Jednak jeżeli Twój podopieczny boryka się z nadmierną nerwowością, powinniście wyeliminować go z diety. Jeżeli jest to niemożliwe, zmniejsz jego racje do minimum i zastąp je paszami o działaniu wyciszającym. Wybierając tego typu paszę, kieruj się rozwagą – dokładnie czytaj skład produktu i opinie na jego temat – dzięki temu unikniesz zakupu produktów zawierających sztuczne składniki i medykamenty uspokajające. Nie należy podawać zwierzęciu takich mieszanek, bo po nich koń może być ospały i stracić swój wigor, a nie taki jest cel zmian w diecie.
  2. W przypadku koni nerwowych, często mamy do czynienia z działaniami nawykowymi – tj. narowami, takimi jak tkanie czy grzebanie nogami w boksie,  które mogą prowadzić np. do zniszczenia kopyt i obciążenia stawów. Jeśli Twój podopieczny należy do tej grupy, pamiętaj o regularnej kontroli stanu jego puszki kopytowej – kiedy zauważysz pierwsze oznaki jej zniszczenia, nie czekaj – włącz do diety konia dodatkowe witaminy, minerały i zioła.
  3. Inny problem z jakim borykają się konie nerwowe, to wrzody. Aby złagodzić dolegliwości, które Twój podopieczny odczuwa z ich powodu, podawaj mu mesz (najlepiej wzbogacony ziołami), który będzie działał łagodząco na istniejący stan zapalny, wspomoże jelita i zapobiegnie kolkom. Zbawienne właściwości dla konia nerwowego, może mieć również sieczka z lucerny o dużej zawartości włókna i błonnika. Lucerna ma również alkalizujące działanie na szkodliwe kwasy żołądkowe. Przy wrzodach warto sprawdzać w diecie zawartość cynku, który pełni ważną rolę w procesie keratogenezy. Cynk wspomaga również ukrwienie i regeneracji błon śluzowych, a także wywiera korzystny wpływ na jakość okrywy włosowej, rogu kopytowego i wspiera funkcjonowanie skóry. Nie zapominaj również o ograniczeniu skrobi i cukrów w diecie Twojego konia, jeśli ma on problem z owrzodzeniami.
  4. W diecie konia nerwowego, nie może zabraknąć dobrej jakości siana. Dzięki niemu, zwierzęciu nie zabraknie niezbędnego w jego diecie włókna.

Jakie pasze wybierać w żywieniu koni nerwowych?

W przypadku koni nerwowych, dobrym wyborem będzie sereen. Jest to doskonale zbilansowana mieszanka paszowa, która dostarczy Twojemu zwierzęciu odpowiednią ilość energii, ale jednocześnie pozwoli mu zachować bystrość i uwagę, w wyniku czego, korzystnie wpłynie na jego nerwowość. Jednocześnie, w diecie konia o tego typu dolegliwościach, nie może zabraknąć meszu, który ma właściwości wyciszające układ pokarmowy i niwelujący nieprzyjemne doznania z jego strony. Dobrze, aby mesz zawierał mieszankę ziół, które wspomagały jego układ trawienny. Zioła pożądane w meszu dla koni nerwowych to np melisa i rumianek. Układ trawienny będą wspierać: babka płesznik, makuch z czarnuszki i ostropestu. Są to składniki całkowicie naturalne, które są najlepsze dla zwierzęcia, ponieważ występują zwyczajowo na łąkach i organizm koni jest przystosowany do ich trawienia. Nie ma tu więc mowy o działaniu otumaniającym.

Ziołowy mesz w połączeniu z sereenem stanowią idealnie zbilansowaną dietę dla koni nerwowych. Jest to doskonała mieszanka energetyczna, która nie powoduje przewitaminowania. U zwierząt zachowujących się nerwowo, warto jednak dodatkowo suplementować magnez o działaniu wyciszającym. Pierwiastek ten dodatkowo zwiększa ukrwienie w mięśniach i pomaga w regulacji metabolizmu i wchłanianiu innych składników odżywczych.

W walce z nerwowością koni, dobrym rozwiązaniem jest też organizacja jego czasu wolnego. Kiedy już zapewnisz mu odpowiednią dietę i ruch na świeżym powietrzu, zainteresuj się tym, co robi podczas czasu spędzanego w boksie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że się tam nudzi. Jak tej nudzie przeciwdziałać? Dobrym rozwiązaniem jest założenie siatki na siano, która spowoduje, że koń będzie musiał się trochę natrudzić, żeby dostać to czego chce. Innym sposobem jest montaż zabawek z owocowymi lizawkami smakowymi, najlepiej w miejscu stosunkowo trudno dostępnym. Poza tym oczywiście poświęcaj mu swój czas – konie to zwierzęta empatyczne, które przywiązują się do ludzi i domagają ich uwagi. Pamiętaj więc, że odpowiednie warunki bytowe, to nie wszystko – konie nerwowe wymagają też miłości i Twojej uwagi.

Autor: mgr inż. Aleksandra Świderska – specjalista do spraw żywienia w firmie MASTERS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here