Wypłaty odszkodowań w dzisiejszych czasach stają się bardzo drażliwym tematem dla Towarzystw Ubezpieczeniowych. Chcę tu mówić o odszkodowaniach z ubezpieczeń komunikacyjnych – polis OC, AC, NNW, itp. Ubezpieczyciele źle patrzą na nowo zmieniające się prawo – nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach – wypłaty zadośćuczynień w przypadku śmierci bliskiej osoby.
Jak wie większość kierowców, ubezpieczenia samochodowe w Polsce są obowiązkowe. Bez ważnej polisy OC nie można poruszać się po drogach publicznych (drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe). Dokładnie określa to ustawa z 22 maja 2003 r. Opisuje ona konkretne warunki jakie muszą spełniać Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Muszę tu z przykrością stwierdzić, że ubezpieczenia komunikacyjne , a dokładniej prawo – nie są do końca dobrze sformułowane. Ubezpieczyciele wykorzystują to i np: zaniżają wartość wypłacanych odszkodowań, w porównaniu do poniesionych szkód, zwlekają z wypłatami pieniędzy nawet po kilka miesięcy, karząc pisać co rusz różnego typu wnioski i odwołania. Czy jest to spowodowane tym, że kupujemy najtańsze OC ? Nie. Warto wiedzieć, że odszkodowania przysługują każdej osobie pokrzywdzonej, zarówno pieszemu jak i kierowcy innego auta. Jeśli któreś z Towarzystw ubezpieczeniowych będzie się wymigiwało od obciążeń finansowych jakie to przejrzeli na siebie w momencie zawierania polisy OC, zgłoście ten fakt do UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Porad możecie zaczerpnąć u innych Ubezpieczycieli, z pewnością wam pomogą. Nawet najtańsze OC chroni nas w każdej sytuacji, bez względu na cenę ubezpieczenia. Warunki umów OC są identyczne dla wszystkich Ubezpieczycieli.
Wspomnę jeszcze o nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach. Nie wszyscy wiedzą, że takowa była, a tym bardziej co za sobą niesie. Otóż niedawno zostały przyjęte zmiany, osoby które straciły w wypadku bliską osobę, mogą ubiegać się o jednorazową rekompensatę/zadośćuczynienie z polisy OC. Kwota ta może sięgać maksymalnie 40 tys zł. Nie każdy o tym wie, dlatego też powinniśmy poczytać na ten temat w gazecie prawnej. Jest to dość nowa zmiana i niezbyt lubiana przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Nawet te najtańsze polisy, obligują Ubezpieczycieli do wypłaty zarówno odszkodowania za poniesione szkody rzeczowe, jak i zadośćuczynienie.